



TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha, 29. ledna 2008
Kvalita vody ve vodním zdroji Želivka je ohrožena znečištěnými přítoky
V posledních letech dochází k enormnímu nárůstu znečištění vodárenské nádrže Švihov (Želivka), která je zdrojem pitné vody téměř pro celou Prahu. Toto ohrožení způsobuje zejména intenzivní zemědělství v povodí, které znečišťuje přítoky a následně se hromadí ve vodárenské nádrži. Alarmující jsou zejména nebezpečné pesticidní látky a dusičnany, které několikanásobně převyšují limitní hodnoty.
Výbor infrastruktury Zastupitelstva hl. m. Prahy se na svém včerejším zasedání zabýval tématem vzrůstajícího znečištění vodního zdroje Želivka. Úpravna vody Želivka dodává pitnou vodu na většinu území Prahy. Dalšími zdroji pitné vody pro Prahu jsou Úpravna vody Káraný a Podolí, jejich kapacita je však pro Prahu nedostatečná. Zdrojem surové vody pro úpravnu vody je vodárenská nádrž Švihov, která zachycuje vodu z celého povodí řeky Želivky. „Většina přítoků v povodí je zanášena smyvy z polí, lesů a silnic a toto znečištění se pak hromadí ve vodárenské nádrži. Kritickým obdobím jsou jarní měsíce s intenzivním rozvojem živých organismů, problémy způsobuje i koncentrace dusíku, fosforu a pesticidních látek.“ uvedl předseda výboru pro infrastrukturu Mgr. Ing. Miroslav Poche.
Jistou snahou o trvalé zajištění kvality pitné vody bylo vytvoření obecně prospěšné společnosti Čistá Želivka, která zastupuje obce z povodí. Cílem by mělo být snížení znečištění vody v celém povodí, které v posledních letech neustále narůstá. „V mnoha případech byly u přítoků do nádrže zaznamenány hodnoty pesticidů přesahující nejvyšší mezní ukazatele. Koncentrace škodlivých látek v surové vodě tak enormně zvyšuje náklady na jejich odstranění v Úpravně vody“ dodal Poche.
Společnost Čistá Želivka v dubnu minulého roku předložila návrh řešení, který zahrnuje např. spolupráci s obcemi při rekonstrukcích čistíren odpadních vod na přítocích, revitalizaci vodních toků nebo zalesnění rizikových pozemků. „Celkové náklady na vyčištění všech přítoků by se však pohybovaly v řádu několika miliard korun, hradit je pouze z rozpočtu hl. m. Prahy není reálné. Řešením by mohly být dotace z evropských fondů nebo spolupráce s Povodím Vltavy“ upřesnil předseda Poche.
Prvním krokem ke zlepšení situace by mohlo být uzavření Memoranda o spolupráci mezi Prahou, Středočeským krajem a krajem Vysočina. Signatáři se v něm zavazují spolupracovat a podporovat projekty ke zvýšení kvality pitné vody.Výbor infrastruktury na včerejším zasedání doporučil Radě hl. m. Prahy tento dokument projednat a schválit. „Spoluodpovědnost za kvalitu pitné vody pro téměř 1,5 mil obyvatel nesou všechny obce, proto je vznik této iniciativy velmi přínosný“ dodal předseda výboru Miroslav Poche.
Pro bližší informace kontaktujte:
Ing. Mgr. Miroslava Poche, místopředsedu klubu zastupitelů hl. m. Prahy za ČSSD
mobil: 608 046 555
e-mail: miroslav.poche@cityofprague.cz