OVV Praha 3
Praha by se mohla rozšířit o další obce
Praha se má poprvé od roku 1974 rozšířit o další obec. Připojit se chtějí Přezletice ležící na severovýchodním okraji Prahy. V tuto chvíli probíhají na Magistrátu intenzivní jednání, aby se vyřešily detaily takového kroku. Jiné obce zatím osloveny nebyly a Magistrát ani neeviduje žádnou další oficiální žádost.
„Domnívám se, že by bylo vhodné oslovit i další obce v okolí Prahy, aby se případné rozšíření uskutečnilo v jedné vlně, tak jak tomu bylo i v minulosti. Řada občanů i zastupitelů okolních obcí netuší, jaké výhody či nevýhody by jim připojení přineslo. Je proto potřeba s nimi o tom jednat, aby mohli zvážit všechna pro a proti“ uvedl předseda výbory infrastruktury hl. m. Prahy a místopředseda klubu zastupitelů hl. m. Prahy za ČSSD Miroslav Poche. Doplnil, že řada menších obcí je již nyní s Prahou provázána a využívá školy, poštu nebo zdravotnická zařízení sousední městské části.
Připojení sousední obce k Praze je možné provést pouze zákonem s účinností k začátku kalendářního roku. Tento zákon musí reflektovat dohodu mezi zastupitelstvy slučovaných obcí. V návaznosti na schválení tohoto zákona je pak nutné upravit asi deset dalších právních předpisů. Bude třeba vyřešit i majetkové a finanční záležitosti, stávající práva a závazky a případně též postavení organizačních složek nebo právnických osob zřízených obcí. Samostatnou otázku pak představuje územní plán. V současné době je na základě stavebního zákona připravován nový Územní plán hl. m. Prahy, který musí být hotov do konce roku 2011 a jehož projednání je nyní ve fázi zadání. „ Nově připojenou obec lze do nového územního plánu zahrnout i v poslední fázi projednání, tedy ve fázi návrhu, která by mohla proběhnout v roce 2009. I z tohoto hlediska se mi jeví jako rozumné jednat kromě Přezletic i s dalšími obcemi, aby mohl územní plán řešit návaznost pozemků pro celé rozšířené správní území najednou.“ dodal Miroslav Poche. Jednorázové připojení více obcí, pokud by měly zájem, by sebou přineslo i úsporu času a nákladů. Změnu územního plánu je nutné zapracovat do grafické a textové části a celý územní plán pak nově vytisknout. „Bylo by poměrně neefektivní provádět dílčí změny postupně v rozmezí několika měsíců, a to jak z hlediska územního plánu, tak i s ohledem na legislativní proces.“ podotkl Miroslav Poche.
Připojení dalších obcí ze Středočeského kraje by mohlo přinést i poměrně vysoké náklady na potřebnou infrastrukturu. V Přezleticích žije nyní okolo 800 obyvatel. Územní rozvoj obce ale počítá do budoucna s bytovou výstavbou a nárůstem obyvatel až na 6515. „Při takovém navýšení počtu obyvatel by ovšem bylo nutné rozšířit kapacitu čistírny odpadních vod ve Vinoři, na kterou je obec napojena, s náklady okolo 50 mil Kč. Další prostředky by byly potřeba na rozšíření vodovodní sítě a dešťovou kanalizaci, ty by ale mohli hradit investoři výstavby.“ uvedl Miroslav Poche. Samostatným problémem řady obcí ve Středočeském kraji, který by Praha musela řešit, je také technicky nevyhovující stav komunikací.
Prověření zájmu okolních obcí o připojení k Praze by mělo význam i v souvislosti s návrhem novely zákona o hl. m. Praze, kdy se diskutuje se i o možnosti sloučení malých městských částí. Praha má v současné době 57 městských částí, někteří zastupitelé navrhují jejich počet redukovat na pouhých 22. „Bylo by proto dobré vědět, kolik dalších obcí by se mohlo k Praze připojit a následně zvážit rozsah případného slučování. Na druhou stranu je ale místní úřad často lépe seznámen s lokálními problémy, radikální redukci počtu městských částí na polovinu ze stávajícího počtu proto nepovažuji za příliš žádoucí.“ doplnil Miroslav Poche.
Pro bližší informace kontaktujte:
Ing. Mgr. Miroslava Poche, místopředsedu klubu zastupitelů hl. m. Prahy za ČSSD
mobil: 608 046 555
e-mail: miroslav.poche@cityofprague.cz